Deloitte Haugesund blir Cedra
14.08.2025
Fv.Maren Færaas Sandvik, Magnus Pensgård Gundersen og Trond Johannessen
Trenden har vært tydelig en stund: De fire store revisjonsselskapene – PwC, Deloitte, EY og KPMG – velger å fokusere på større selskaper, og trekker seg gradvis ut av SMB-markedet. I juni ble det kjent at 20 lokale PwC-kontorer forsvinner av samme grunn. Nå følger Deloitte etter.
– Vi har kunder fra små aktører til globale konsern. Vi ser at SMB-kundene kan ivaretas bedre av en annen aktør som kan gi dem mer fokus og oppfølging, sier administrerende direktør Cecilia Flatum i Deloitte Norge. Hun legger til at utskillelsen også er et strategisk grep for å styrke satsingen mot mellomstore, store og vekstorienterte selskaper.
Ny revisjonskjempe med PE i ryggen
Bak Cedra Norge står det nordiske private equity-selskapet Adelis Equity. Adelis har tidligere gått inn i det svenske markedet og bygget opp Cedra Sverige til en ledende aktør, blant annet gjennom kjøp av PwC- og Deloitte-kontorer.
I Norge vil Cedra bygge videre på Deloittes eksisterende virksomhet innen SMB- og midmarketsegmentet, med ansatte og partnere som kjernen i det nye selskapet.
– Det har vært viktig for oss at våre partnere, ansatte og kunder blir kjernen i det nye selskapet. Nå har vi kommet i en posisjon der vi er klare for lansering, sier Flatum.
Lokalt engasjement i Haugesund
Haugesund får sin del av den nye satsingen, og kontorleder Magnus Pensgård Gundersen ser positivt på utviklingen.
– Dette gir oss muligheten til å være en del av et nytt, spennende selskap som kan styrke tilbudet til våre kunder. Vi ser fram til å bygge videre på relasjonene våre og tilby enda bedre tjenester, sier Gundersen.
Med Cedra Norge er ambisjonen tydelig: å skape en ny revisjon- og rådgivningsaktør som kombinerer lokal nærhet med styrken fra et nordisk PE-backed nettverk.