Haugalandskonferansen 2026: Programmet er klart!

30.10.2025
Aksel Hennie, Dora Thorhallsdottir og Øystein Bogen er noen av de som står på scenen 13. mars.
- 13. mars er datoen du allerede nå må sette av i kalenderen, sier prosjektleder Sverre Vågen jr, som sammen med programkomitéen endelig kan presentere neste års program på Haugalandskonferansen.   

Årets konferansetittel er "SIKT". 

- Her blir det nyttig innsikt, og nye utsikter. Forhåpentligvis vil vi gjøre oss noen refleksjoner som gjør at vi ser nye muligheter i en til tider kaotisk verden. Haugalandskonferansen skal inspirere og løfte fram emner som er aktuelle og nyttige for deltakerne å ta med seg tilbake i arbeidshverdagen, sier Vågen jr.

Vågen er tydelig på at konferansen er en verdifull dag for deltagerne.

- Haugalandskonferansen er en svært viktig møteplass for næringslivet og det offentlige, og er også den perfekte mulighet til å bygge nye relasjoner, som igjen gir business. Vi må aldri glemme nytten av at folk møtes. 
 

Garanti for god stemning.

Årets konferanse byr på et program spekket med inspirasjon, innsikt og ikke minst – god stemning! Med Harald Rønneberg som konferansier er det duket for en dag der både latter, læring og nye perspektiver får god plass på scenen. Han er ikke bare en av Norges mest folkekjære TV-profiler, men også selve definisjonen på god stemning. Rønneberg leder oss trygt gjennom dagen med sin smittende energi og genuine interesse for folk. Han skal i tillegg lose oss gjennom paneldebatten om “Stå-på-vilje” – en samtale som garantert vil inspirere og engasjere.
 

Profilert reporter

Som TV 2s utenriksredaktør er Øystein Bogen en av Norges mest erfarne formidlere av internasjonal politikk. Med sin skarpe analytiske sans og evne til å sette komplekse hendelser i perspektiv, tar han oss med på en reise gjennom verdens geopolitiske landskap. Hvordan påvirker krig, uro og maktspill i verden egentlig oss – helt ned til det lokale næringslivet?
 

Vågen jr. drar også opp en internasjonal foredraghsholder.

- Den britiske foredragsholderen Andy Lopata er en internasjonal autoritet på nettverksbygging og profesjonelle relasjoner. Han utfordrer oss til å tenke nytt om hvordan vi bygger tillit, innflytelse og gode samarbeid. For som Lopata spør: Hvem er du når du selv ikke er i rommet?



Deler ærlige erfaringer

Med bakgrunn som både profilert politiker og næringslivsleder, har Saera Khan over 17 års erfaring innen strategisk kommunikasjon, innovasjon, ledelse og forretningsutvikling. Hun deler ærlige erfaringer og konkrete verktøy om hvordan ledere kan bygge kultur, tillit og tydelig kommunikasjon – selv i krevende tider.

 

Relasjonsterapeut Dora Thorhallsdottir står også på scenen – og deler innsikt og viktig kunnskap om relasjoner, både i jobb og privat. 

Alt er mulig - alltid!

En av Norges mest kjente skuespillere og regissører, Aksel Hennie, avslutter dagen med et kraftfullt og personlig foredrag. Med energi, ærlighet og humor deler han historien om hvordan han har forvandlet motgang og nederlag til drivstoff for vekst og suksess. For som Hennie selv sier: Alt er mulig – alltid!
 

Panelsamtale – “Stå-på-vilje”

Hva betyr egentlig stå-på-vilje i praksis? I panelet møter vi tre personer som vet hva det vil si å brette opp ermene:

  • Leif Einar “Lothepus” Lothe, kjent for sin kompromissløse arbeidsmoral og kreative pågangsmot – og nå også campinggründer i Ullensvang.

  • Margareth Hystad, som har bygget opp både Viking Adventure, The Viking Planet og overtatt driften av historiske Hotel Utne.

  • Roald Aga Haug, ordfører i Ullensvang, som står midt i spennet mellom gründere med store ambisjoner og det kommunale regelverket som skal forvaltes.

Samtalen ledes – naturligvis – av Harald Rønneberg. En garantert underholdende, inspirerende og ektefølt prat om drivkraft, mot og hva som skal til for å skape noe varig.


Like før lunsj vil prisen "Årets bedrift" bli delt ut. 3 nominerte vil da entre scenen og vinneren blir kåret med konfetti, prisutdeling og stående applaus.

Fest & Basar

Når det faglige er over, blir det "Fest & Basar" om kvelden. Forvent matboder med kortreist mat, god musikk og stemning gjennom hele kvelden. Se ikke vekk fra at det blir dans med musikk på øret i et hjørne og tendenser til høy allsangfaktor ved pianobaren!

Vågen jr. ser frem til 13. mars og gleder seg til en innholdsrik dag og kveld.

- Det er alltid kjekt å kunne samle næringslivet og det offentlige til denne konferansen. Jeg oppfordrer folk til å melde seg på snarest mulig slik at de faktisk får plass. Siste Haugalandskonferanse ble fulltegnet, avslutter Vågen.

Mer informasjon og påmelding til konferansen finner du her.

Programkomite: Mette Fossan (Rogaland Fylkeskommune), Bjarne Hareide (DigiLab), Tor Inge Fredriksen (Norconsult), Bjarne Laastad (Pyx) Sverre Vågen jr. (Næringsforeningen), og Bernt Jæger, (Næringsforeningen).
 
Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?
Arrow

Hovedsamarbeidspartnere

Sparebanken Norge
Karmsund havn
Vassbakk & stol
Haugesund sparebank
Haugaland Kraft
Gassco
Dnb
Hatteland
A. Utvik
Sparebank 1 Sør-Norge
Hydro
Eurojuris Haugesund
SVS Sandvold Velde Supply