To søknader om å delta i konkurranse om flytende havvind i Utsira Nord

15.09.2025
Knut Vassbotn, CEO i Deep Wind Offshore, er en av aktørene som har søkt om å delta i konkurranse om flytende havvind i Utsira Nord. Seskapet har søkt sammen med EDF Renouvelables International SAS.
Lokal aktør en av søkerne.
I dag gikk søknadsfristen ut for tre prosjektområder for flytende havvind i Utsira Nord. Prosjektet vil legge til rette for økt fornybar kraftproduksjon, teknologiutvikling og vil gi leverandørindustrien nye muligheter for vekst.

Energidepartementet har mottatt to søknader om tildeling av prosjektområder for flytende havvind i Utsira Nord. Departementet vil nå starte jobben med å vurdere søknadene, ifølge en pressemelding.

– Det er svært positivt at to grupperinger med solide aktører søker om å delta i konkurranse om flytende havvind i Utsira Nord, sier energiminister Terje Aasland.

Energidepartementet lyste i mai i år ut konkurranse om tildeling av prosjektområder for flytende havvind i Utsira Nord.

– Havvind er et av regjeringens satsingsområder for å sikre nok kraft i årene fremover. I en modningsfase vil utviklingen av flytende havvind i Utsira Nord bety mye for teknologiutvikling og kostnadsreduksjoner. Ved å satse på havvind legges det også et godt grunnlag for at norsk leverandørindustri kan være med i konkurransen om å utvikle framtidas havvindprosjekter, sier Aasland.

Deep Wind Offshore er en av aktørene som har søkt sammen med EDF Renouvelables International SAS. Knut Vassbotn, CEO i Deep Wind Offshore, sier de har et prosjekt med sterk lokal forankring.

– Realisering av Utsira Nord vil være sette standarden for satsingen på flytende havvind i Norge, så dette er en stor dag for regionen. Med støtte fra våre lokale eiere i Knutsen, Haugaland Kraft og Sunnhordland Kraftlag, har vi utviklet et prosjekt med sterk lokal forankring. Vi har jobbet sammen med EDF Power Solutions siden 2021. Med en havvindportefølje på over 30 GW, vil de bidra med omfattende erfaring fra internasjonale havvindprosjekter, uttaler Vassbotn til Næringsforeningen, og fortsetter:


– Vi vil berømme regjeringen for å stå stødig i havvindsatsingen. Deres strategi for leverandørindustrien til havvind bekrefter ambisjonen om tildeling av 30 GW før 2040 og viser til jevnlige utlysinger av nye områder med påfølgende støttekonkurranser. Dette skaper nødvendig forutsigbarhet for industrien. Nå ser vi frem til tildeling av areal i løpet av første halvår neste år, sier Vassbotn avslutningsvis.


Bernt Jæger, Administrerende direktør i Næringsforeningen Haugalandet er lettet over at to aktører har søkt slik at konkurransen kan gjennomføres.

– Flytende havvind representerer en enorm mulighet for leverandørindustrien og havnene i regionen. Lokale aktører kan ta en sentral rolle i utviklingen av ny teknologi og bidra til å bygge opp en ny, grønn næring. Haugalandet har kompetanse og kapasitet til å levere i verdensklasse, uttaler Jæger.
 

Departementet vil etter planen tildele prosjektområder i løpet av første halvår 2026. Grupperinger og selskaper som har søkt:

  • Equinor Utsira Nord AS og Vårgrønn Utsira Nord AS
  • Harald Hårfagre AS (Deep Wind Offshore Norway AS og EDF Renouvelables International SAS)

 
Vil du motta nyhetsbrev og invitasjoner?
Arrow

Hovedsamarbeidspartnere

Sparebanken Norge
Karmsund havn
Vassbakk & stol
Haugesund sparebank
Haugaland Kraft
Gassco
Dnb
Hatteland
A. Utvik
Sparebank 1 Sør-Norge
Hydro
Eurojuris Haugesund
SVS Sandvold Velde Supply